Kategorie
Walizka podróżna – jaką wybrać?

Walizki podróżne to temat aktualny chyba o każdej porze roku, jest wiele sytuacji kiedy z pewnością je użyjemy. Poza wakacyjnym wypoczynkiem, chętnie sięgniemy po walizki kiedy musimy jechać w podróż służbową, na krótki weekendowy wypad za miasto czy też w odwiedziny do rodziny. Ważne by były zawsze pod ręką i gotowe do działania.

Rodzaje walizek samolotowych

W sklepie, w internecie możemy znaleźć setki wzorów walizek o jakich tylko marzymy. Warto w tym miejscu wyróżnić trzy typy które znacznie różnią się od siebie.

  • Walizka miękka – materiałowa
  • Walizka twarda – ABS/ plastik
  • Walizka półtwarda – EVA (Ethylene Vinyl Acelate)

Walizka podróżna miekka – jest to walizka o twardym szkielecie, wykonana z materiału tekstylnego dzięki czemu jest ona bardziej elastyczna, a przez to bardziej pakowna. Zazwyczaj ma ona też bardziej atrakcyjniejsza cenę niż walizki twarde. Minusem tego typu walizek jest ich podatność na wilgoć, mniejszą odporność na uszkodzenia czy też zabrudzenia.

Walizka podróżna twarda – tego typu walizki są zazwyczaj wykonane z poliwęglan, polipropylen, włókno szklane lub tzw. ABS (kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy). Dzięki zastosowaniu twardego materiału, walizki sa odporne na uderzenia, zawilgocenie, pęknięcia, przecięcia czy wgniecenia. Są one również bardziej bezpieczne, i trudniej do nich się dostać w porównaniu z walizkami np. miękkimi. Niektóre modele wytrzymują nacisk nawet kilkuset kilogramów. Minusem tego typu walizek jest brak możliwości dopasowania kształtu oraz brak możliwości naprawy przy dużym uszkodzeniu.

Walizki podróżne półtwarde –  jest to idealna propozycja dla osób które nie mogą się zdecydować czy wybrać walizkę miękką czy twardą. Do produkcji tego typu walizek wykorzystywany jest EVA (polietylen-co-octan vinylu) czyli materiał trwały, elastyczny oraz odporny na wilgoć.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu walizki?

Kółka 

To nieodzowny element każdej walizki który może nam pomóc w podróży lub ją utrudnić. Warto na ten element zwrócić szczególną uwagę, gdyż stosowane kółeczka w tanich walizkach mogą nie przetrwać próby dojazdu z lotniska do hotelu. Plastikowe kółka są bardziej podatne na uderzenia, uszkodzenia czy pęknięcia. Najlepiej jeżeli walizka posiada kauczukowe kółka, które są bardziej wytrzymałe i odporne na różne typy nawierzchni. Dodatkowo walizki z kółkami kauczukowymi dużo lepiej się manewruje. Ilość ma znaczenia! Często spotyka się walizki z dwoma kółkami, przez co są one mniej podatne na manewrowanie. Najlepiej wybrać walizki które posiadają one 4 szt. Kółek obracanych o 360 stopni.

Uchwyt i kieszenie

Idealny uchwyt do walizki to taki który jest odporny na częste składanie i rozkładanie. Zazwyczaj jest on teleskopowy, dzięki czemu w każdym momencie możemy złożyć go np. gdy wjeżdżamy na schody ruchome lub rozłożyć go kiedy ciągniemy walizkę za sobą. Dodatkowo walizki posiadają uchwyt boczny – ręczny. Tego typu uchwyt ułatwia przenoszenie walizek na krótkich dystansach. Wnętrze walizek często posiada specjalne przegrody które pomagają podczas pakowania i rozpakowywania. W walizkach materiałowych czasami można spotkać się z kieszenią zewnętrzną do której możemy wrzucić np. słuchawki.

Zabezpieczenie

Przezorny zawsze ubezpieczony. Najlepszym zabezpieczeniem jest zwykła prosta kłódka, którą możemy przypiąć do 2 zamków lub linka z kłódką. Nowsze modele walizek posiadają wbudowane zabezpieczenie zamka, który jest praktyczny i zawsze przy walizce.

Wymiary walizek oraz limity bagażowe.

Każda linia lotnicza posiada swoje limity bagażowe oraz dozwolone wymiary walizek. Kiedy lecimy na wczasy linią Ener Air na pokład możemy zabrać ze sobą walizkę o wadze 20 kg  nie większy nić 80x120cm – bagaż rejestrowany czyli taki który leci w luku bagażowym, oraz 5kg nie większy niż 115cm, np. 55x40x20 cm – bagaż podręczny.

Poniżej tabela bagaży podręcznych w poszczególnych liniach lotniczych.

RYANAIR
bagaż w cenie biletu maksymalne wymiary maksymalna waga
NIE – bagaż podręczny 55 x 40 x 20 cm 10 kg
TAK – mała torba** 40 x 20 x 25 cm bez limitu
WIZZAIR
bagaż w cenie biletu maksymalne wymiary maksymalna waga
NIE – bagaż podręczny 40 x 30 x 20 cm 10 kg
TAK – mała torba 55 x 40 x 23 cm bez limitu
EASYJET
taryfa bagaż w cenie biletu maksymalne wymiary maksymalna waga
standard TAK 56 x 45 x 25 cm bez limitu
Flexi, Upfront, Extra Legroom 56 x 45 x 25 cm
oraz
45 x 36 x 20 cm
56 x 45 x 25 cm
oraz
45 x 36 x 20 cm